Lubor | Hurá na Výlet

Lubor Burka

Každý správný zájezdní autobus má svého průvodce – Hurá na Výlet má svého zcestovalého Lubora!

Lubor Burka je sedmaosmdesátiletý bělovlasý mladík. Čtete dobře, protože byste mu jeho věk nikdy nemohli uvěřit. Je to on, kdo s úsměvem vítá pasažéry na schodech autobusu. Je to on, kdo začíná výklad když zazní zvuk motoru a končí ho když zhasne. Má perfektně naplánovaný každý kilometr, řešení všech možných nepředvídatelných situací, zná historii každého domu po cestě a snad i velikost boty jeho majitele.

Lubor pracoval jako průvodce celý svůj život. S ČEDOKem projezdil Evropu a i tam byl vždy perfektně připravený. Samozřejmě, že tenkrát ještě nemohl sbírat informace na internetu a tak trávil spoustu času v knihovnách. Když se například chystal na čtrnáctidenní zájezd do Rakouska, nastudoval materiály v univerzitní knihovně v němčině, protože v češtině tenkrát nebyly k dispozici.

Svou práci Lubor Burka miloval a tak těžce nesl, když byl kvůli svému věku po celoživotní práci odejit. Jak už je ale v životě zvykem – vše je tak, jak má být. Potkal totiž předsedu spolku Hurá na Výlet! a ruka byla v rukávě:

“Domluvili jsme se, že budu pro spolek jezdit zájezdy, protože mám od roku 1984 hodně zkušeností. Po dvou letech spolupráce jsem se stal členem spolku. A jsem v něm nejstarší. Řekněme, že doplňuju  mládí zkušenostmi,“ směje se modrooký vtipálek, kterého snad nikdy nikdo neviděl zamračeného. Jak sám říká, na začátku byl ze všeho pěkně vyplašený, ale praxe je ten nejlepší učitel. Nikdo by na něm ale ani tenkrát sebemenší náznak nejistoty nepoznal. Je to prostě profík.

„Je to moje záliba. Koníček, kterému se moc rád věnuju. Dělá mi dobře, když můžu předávat svoje zkušenosti a vědomosti,“ říká. Důkazem jeho slov je i to, že když skončil „průvodcování“ po Evropě, věnoval materiály řadě institucí a kamarádům. Dlouhého cestování má prý tři roky před devadesátkou dost. Přesto rád na zájezdy do Itálie, Řecka a dalších pobřežních destinaci vzpomíná. Vždy se ale rád vracel domů. Do svého domečku se zahrádkou, který před časem předal synům. Dnes žije v domě s pečovatelskou službou a užívá si každého dne, kdy může být platný a na cestě se svými mladými přáteli.

Další medailkonky

Miroslav | Hurá na Výlet

Miroslav Novotný

Žiju pro lidi a pro potlesk

Miroslav Novotný se narodil na Apríla. První dubnový den roku 1988 v Náchodě. Možná to leccos vypovídá o jeho věčně dobré náladě a smyslu pro humor, kterým tak rád těší společnost. Velkou roli v jeho nepřehlédnutelném projevu ale hraje také fakt, že je vystudovaný herec. I když na JAMU šel vlastně tak trošku náhodou. Dětský sen to, jako u mnohých jiných herců, určitě nebyl. Spíš popud ze strany talentovaného kamaráda, klavíristy Ríši Reipricha. Dnes má Míra hned několik rolí – je manažer, fundraiser, pracovník rozvoje obce Chrast, herec, moderátor, klavírista, zpěvák, organizátor, manžel, táta, kamarád a také dobrý člověk.

Aneta Buřvalová

Nedokážu se od mnohých seniorů odpojit ani na mateřské,
přirostli mi k srdci.

Aneta Buřvalová se narodila před sedmadvaceti lety v Chrudimi. Přesto, do chrudimského spolku ji paradoxně přivedlo studium v Jihlavě: „V roce 2016 mě přítel seznámil s předsedou spolku Tomášem Martinkem. Bylo to na akci Pohádkový les ve Smrčku, který každoročně pořádá člen spolku Míra Novotný. Tehdy jsem studovala Cestovní ruch v Jihlavě a sháněla jsem firmu/organizaci, kde bych si odchodila 14-ti týdenní praxi. Myšlenka a činnost spolku se mi zalíbila natolik, že jsme se s Tomášem domluvili, že já a další dva spolužáci budeme chodit na praxi právě do spolku. tak to vlastně všechno začalo, postupem času jsem se stala dobrovolníkem, brigádníkem a později zaměstnancem ve spolku,“ vzpomíná usměvavá brunetka na relativně nedávnou minulost, která jí ovšem dokázala s průběhem času přinést nespočet krásných vzpomínek.
Aneta | Hurá na Výlet