Barevne Zdi | Hurá na Výlet
Barevne Zdi | Hurá na Výlet

I jedna kachlička může udělat domov domovem

Dne 23. 9. 2020 se bude v prostorách spolku Hurá na výlet! konat první event v rámci projektu be-pART, který se muset přesunou kvůli pandemii koronaviru. Senioři budou malovat na kachličky svoje příběhy a kachličky se pak spojí do velkých barevných zdí, které zútulní prostor chrudimského spolku. Celek vytvoří zcela originální kusy. Ty respektují jedince, ale i celou komunitu, která se na tvorbě podílela.

Barevné zdi vznikaly již dříve, ale pouze ve firemním prostředí, kde velmi dobře fungovaly jako teambuildingová aktivita.

Nedávno jsme zjistili, že i senioři by chtěli malovat, něco společně vytvářet a zkrášlit si prostředí, kde se scházejí. A nás to oslovilo. Neklademe si za cíl terapeuticky působit. Chceme lidem v klubech seniorů nebo v domovech důchodců zprostředkovat zážitek, přinést trochu radosti a dobrý pocit. Na učení se nových věcí není nikdy pozdě. I jedna kachlička může udělat svůj domov domovem,“ uvedla Lída Horníková, jedna ze zakladatelek projektu.

Tvorba barevných zdí je financována z crowdfondingové kampaně, která běžela koncem loňského roku na platformě HITHIT. „Jsme moc rádi, že náš projekt lidi zaujal a podařilo se nám vybrat peníze na tři barevné zdi. Vybrali jsme jeden domov seniorů v Praze, a potom Chrudim a Choceň – to jsou místa, kde jsme vyrůstaly“, doplnila kolegyni Katka Švecová, druhá část projektu be-pART.

„Projekt „Barevné zdi“ mi dává smysl a už na první termín konání se přihlásil velký počet seniorů. Velmi se těším na realizaci a společně strávené chvíle. Líbí se mi, že má i praktickou část v podobě využití kachliček právě v Hurá prostorech“ uvádí koordinátorka Hurá proStorů Nikola Štěpánková.

Začátkem roku se projekt posunul ještě o kus dál. Be-pART získal status spolku a zakladatelky se snaží motivovat firmy k nákupu barevných zdí, přičemž část z výtěžku poputuje právě na tvorbu zdí v institucích, které si samofinancování nemohou dovolit.

Maluje se na neglazované kachličky vyrobené speciálně pro tyto účely firmou RAKO.

O be-pART

be-pART je projekt, který vznikl na jaře roku 2019. Lidi malují na neglazované kachličky vyrobené speciálně na zakázku svoje příběhy a poté jsou kachličky spojeny do velkých barevných zdí, které zútulní a zosobní životní prostor. Celek vytvoří zcela originální kusy. Ty respektují jedince, ale i celou komunitu, která se na tvorbě podílela. Ať se již jedná o mateřskou školku, domov seniorů, městskou část či firmu.

Spolek Hurá na Výlet!, který centrum provozuje, od roku 2015 realizuje volnočasové aktivity pro seniory – výlety a kulturní akce spojené s informačně osvětovou činností, volnočasové a vzdělávací aktivity. Motivem pro činnost spolku je snaha o zlepšení kvality života seniorů skrze vytváření prostoru pro aktivní trávení volného času a navazování nových přátelských vazeb. Na aktivity spolku je možné přispět zde https://www.darujme.cz/projekt/1202295

Spolek Hurá na Výlet!, Školní náměstí 11, 537 01 Chrudim, IČ: 03225470 info@huranavylet.cz | www.huranavylet.cz